Department and Program Advisors

Department/Program Advisor Location Ext.

Actuarial Math

Sheng Xiong THACK 422 4-2877

Africana Studies

Oronde Sharif

WWPH 4142

8-2276

Anthropology

Jessica Walker

WWPH 3302

8-2400

Architectural Studies

Maria D'Aniballe Williams

FKART 118B

8-2421

Architectural Studies

Rachael Heiser FKART 104 8-2394

Biological Sciences

Christine Berliner

LANGY A258

4-4819

Biological Sciences

Ellen Kelsey

LANGY A257

4-0421

Biological Sciences

Jessica Wandelt

LANGY A259

4-4266

Biological Sciences

Kevin Wu

LANGY A258

4-4273

Business (Dual Degree)

Michael McDermott SENSQ 2600 3-7447

Chemistry

George Bandik

CHVRN 107

4-8212

Chemistry

Ericka Huston

CHVRN 107B

4-8698

Chemistry

Michelle Ward

CHVRN 105

4-8064

Children's Literature

Mark Kemp

CL 501C

4-6656

Classics

Nicholas Jones (e-mail preferred)

CL 1518

4-4475

Communication (Rhetoric)

Jack Gareis

CL 1122B

4-1138

Communication (Rhetoric)

Meredith Guthrie

CL 1124

4-1035

Conceptual Foundations of Medicine

Peter Machamer

CL 1017

4-5892

East Asian Languages and Literatures (Chinese)

Stephen Luft

OEH 110B 8-0848

East Asian Languages and Literatures (Japanese)

Stephen Luft

OEH 110B

8-0848

East Asian Languages and Literatures (Korean)

Kim, Mi-Hyun

OEH 110A

4-5562

Economics

Kevin Shaver

 

 

Economics

Jane Wallace

WWPH 4704

8-1740

Economics

Katherine Wolfe

WWPH 4702

8-1148

English

Mark Kemp

CL 501C

4-6656

English

Jeff Aziz

CL 526

4-5631

English

Lori Campbell-Tanner

CL 501C

4-6559

Environmental Science

Kyle Ann Whittinghill

SRCC 216

3-7052

Environmental Studies

Danielle Andrews-Brown

SRCC 202

4-6615

Film Studies

Mark Kemp

CL 501C

4-6656

Film Studies

Jeff Aziz

CL 526

4-5631

Film Studies

Lori Campbell-Tanner

CL 501C

4-6559

French and Italian Languages and Literatures (French)

Brett Wells

CL 1328

4-6261

French and Italian Languages and Literatures (French)

John Walsh

CL 1328

4-6223

French and Italian Languages and Literatures (Italian)

Francesca Savoia

CL 1328

4-6265

Gender, Sexuality and Women's Studies

Frayda Cohen CL 402C 4-6485

Geology

Charles Jones

SRCC 503

4-6347

German

John Lyon

CL 1518 4-5839

History (if last # of PS-ID is even)

John Stoner

WWPH 3704

8-7485

History (if last # of PS-ID is odd)

Anthony Novosel

WWPH 3711

8-7464

History and Philosophy of Science

Paolo Palmieri

CL 1017

4-5881

History of Art and Architecture

Maria D'Aniballe Williams

FKART 118B

8-2421

Jewish Studies

Adam Shear

CL 2603

4-2280

Linguistics

Claude Mauk

CL 2809C

4-5943

Linguistics

Jevon Heath CL 2816 4-5900

Linguistics

Na-Rae Han CL G-17 4-5939

Linguistics

Abdesalam Soudi CL G47 4-5512

Mathematics

Paul Gartside

THACK 427

4-7761

Medieval and Renaissance Studies

Jennifer Waldron

CL 526

4-3246

Music

Roger Zahab

MUSIC 216

4-4017

Neuroscience

Patricia Reagan

LANGY A206

4-5156

Philosophy

Thomas Berry

CL 1009-B

4-5793

Physics & Astronomy (newly declared majors)

Russell Clark

OEH 404

4-9004

Physics & Astronomy (undergraduate coordinator)

James Mueller

ALLEN 413

4-1566

Political Science

Meridith Long

WWPH 4605

8-7250

Political Science

Andrew Lotz WWPH 4607 8-7269

Politics & Philosophy

David Hornyak

CL 3600

4-6884

Psychology

Beth Barthen Braunsdorf

SENSQ 3113

4-4541

Psychology

Sybil Streeter

SENSQ 3113

4-4540

Psychology

Amy Bittner

SENSQ 3113

4-8541

Psychology

Jennifer Stapel

SENSQ 3113

4-4840

Psychology

Shauntae Yankasky

SENSQ 3113

4-7983

Religious Studies

Rachel Kranson

CL 2606

4-2279

Slavic

Gerald McCausland

CL 1401C

4-0526

Sociology

Dan Romesberg

WWPH 2411

8-7586

Sociology

Wynn Maloney

WWPH 2410

8-7588

Spanish

Chiara Nardone

CL 1309 H

4-0136

Spanish

Arne Romanowski CL 1317C 4-5223

Statistics

Carl Bodenschatz

CL 2714

4-9085

Statistics

Wes Thompson

CL 2706

4-8719

Studio Arts

Lenore Thomas

FKART B14

8-0882

Theatre Arts

Cynthia Croot

CL 1617

4-1890

Theatre Arts

Gianni Downs

CL 1617

4-3459

Theatre Arts

Robet Frankenberry

CL 1617

4-6568

Theatre Arts

Kathleen George

CL 1617

4-6795

Theatre Arts

Karen Gilmer

CL 1617

4-6568

Theatre Arts

Michelle Granshaw

CL 1617

4-6568

Theatre Arts

Lisa Jackson-Schebetta

CL 1617

4-6659

Theatre Arts

Dennis Schebetta

CL 1617

4-7529

Urban Studies

Carolyn Carson

WWPH 3500

8-7489